Proč Langur?
Patří mezi 25 nejohroženějších primátů světa. Od propasti vyhubení, ze které již není návratu, jej tak dělí jen malý krůček.
Langur indočínský byl dlouho považován za vyhubeného, ale koncem 20. století byl znovuobjeven v lesích severního Vietnamu. Na celém světě přežívá jen okolo 200 zvířat v pěti izolovaných mikropopulacích. Kvůli masivnímu odlesňování a intenzivnímu lovu je v současnosti jeho areál rozšíření velmi omezený. Za posledních 35 let klesla populace langurů indočínských až o 80 %! Languři z některých lokalit si snadno zvykají na lidi, a když potkají člověka, neprchají do větších vzdáleností, proto jsou extrémně snadno ulovitelní. Obývají horský stálezelený les v nadmořských výškách 200-1300 m n. m. Mají velmi dlouhý ocas, který jim pomáhá při pohybu ve větvích vysoko v korunách stromů. Žijí ve skupinách tvořených jedním samcem a několika samicemi. Jsou to vybíraví jedlíci, kteří se živí ovocem, listím nebo semeny. Samci jsou největšími primáty Vietnamu a mohou vážit až 14 kg.
V současnosti se bohužel pouze jedna z pěti objevených mikropopulací jeví jako životaschopná. V rezervaci Khau Ca žije okolo 100 zvířat a zdejší languři jsou jako jediní několik posledních let alespoň částečně efektivně chráněni před pytláky. Za pomoci místních a mezinárodních ochranářů (včetně Zoo Ostrava), se daří motivovat místní obyvatele k tomu, aby svá zvířata nelovili, chránili je a nedopustili jejich vyhubení. Všechny ostatní populace langurů indočínských velmi pravděpodobně v budoucnu zaniknou, pokud se nepodaří najít vhodná ochranářská strategie, která bude v daných lokalitách fungovat.
Na záchraně kriticky ohrožených langurů indočínských se můžete podílet i vy, a to svou účastí v druhém ročníku charitativního běhu pro langury. Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 %, bude použita pro potřeby záchranného programu přímo ve Vietnamu, zejména na ochranu území, na němž languři žijí, protipytlácké hlídky, vzdělávání a práci s místními komunitami nebo terénní výzkum. Zbylá část výtěžku bude věnována Zoo Ostrava.
Příjemce výtěžku: CeREC (Centre for Resources, Environment and Climate Change), Hanoi, Vietnam
Záchranný program: Tonkin snub-nosed monkey Conservation Project CeREC/TSNM/2013-2020
Languři indočínští se díky nám lidem ocitli těsně nad propastí vyhubení. Pokusme se tomu zabránit. Nepodnikneme-li nic, mohou z naší planety zakrátko zmizet. Navždy a nenávratně. Bez aktivní pomoci místních obyvatel se je zachránit nikdy nepovede a pokusy o jejich ochranu nepřinesou efektivní výsledky. Je nutné důsledně chránit zbývající části přirozeného prostředí výskytu těchto fascinujících zvířat. Proto bude část výtěžku z charitativního běhu věnována na vzdělávací programy pro obyvatele přilehlých vesnic, zejména na vzdělávání dětí. Další část výtěžku poputuje na vytváření protipytláckých hlídek, na zalesňování i na výzkum. Vůbec poprvé se tak místní lidé mění z pytláků v ochránce rezervace. Děkujeme, že pomáháte s námi!
Více informací o záchranném programu pro langury indočínské:
http://www.zoo-ostrava.cz/cz/ochrana-prirody/?ochrana_id=648
http://www.cerec.org.vn/
Více informací o záchranných projektech podporovaných Zoo Ostrava:
http://www.zoo-ostrava.cz/cz/ochrana-prirody/zachranne-projekty/