Proč lemur Sclaterův?
Lemur Sclaterův
Je jediným primátem kromě člověka, který má modré oči. Ve volné přírodě žije jen v malé oblasti na poloostrově Sahamalaza na Madagaskaru. Samec je zbarven černě, samice od světlé hnědé až po narezavělou. Mláďata se rodí tmavě hnědá až černá. Potravu lemurů Sclaterových tvoří např. ovoce, listy nebo květy, ale pochutnají si např. i na stonožkách. Ve své domovině patří k významným opylovačům.
Ohrožení
Přesná čísla z volné přírody nejsou známa, ale vzhledem k velmi omezené oblasti výskytu se stav populace lemurů Sclaterových odhaduje na zatím zřejmě více než 1000 ks, maximálně však pouze 3000 jedinců. Lemuři Sclaterovi, ale i další madagaskarští primáti, jsou velmi ohroženi rychlým úbytkem lesů, které jsou vypalovány domorodým obyvatelstvem a přeměňovány na pole a pastviny.
Situace lemurů Sclaterových je velice vážná nejen v přírodě, ale i v lidské péči. V zoologických zahradách na celém světě žije pouze několik desítek zvířat. Ročně se narodí jen jedno až tři mláďata, z toho většinou přežívá pouze jedno nebo žádné. V Zoo Ostrava se podařil unikátní odchov mláděte lemura Sclaterova v letech 2009, 2017 a 2018. Každé narozené mládě je velkou nadějí na záchranu tohoto modrookého primáta před úplným vymizením z planety Země.
Záchranný projekt Sahamalaza
Madagaskar. Země, která bývá nazývána „osmým kontinentem“. Země, jejíž přírodní bohatství je označováno jako unikátní v rámci celé naší planety, a přesto je stále brutálně devastováno. Téměř 90% savců žijících na Madagaskaru je endemických (tedy žijících pouze tady). Ještě vyšší číslo najdeme u zdejších obojživelníků a plazů. Bohužel většina těchto zvířat je ohrožená a jejich dlouhodobá existence je nejistá. Pro přírodu Madagaskaru představuje největší hrozbu odlesňování a vypalování lesů. Většina deštných lesů Madagaskaru již byla zničena a Madagaskar tak stojí na pokraji ekologické katastrofy
Záchranný projekt Sahamalaza probíhá pod záštitou nevládní organizace AEECL (Asociace pro výzkum a ochranu lemurů). Projekt byl pojmenován podle poloostrova Sahamalaza, který se nachází na severozápadě Madagaskaru, a který je domovem lemurů Sclaterových. A právě lemur Sclaterův byl vybrán jako symbol veškeré ochrany pro tuto oblast. Je to jedinečné území se spoustou endemických druhů zvířat a rostlin. I tady však bohužel dochází k vypalování a kácení lesů, a tedy i přirozeného domova zde žijících zvířat.
Záchranný projekt zahrnuje nejen výzkum a ochranu lemurů Slaterových, ale i a dalších zde žijících zvířat a rostlin i ochranu celého ekosystému. Usiluje o výstavbu škol, inovaci a šetrnější zemědělství, výuku dětí, instalaci studní nebo zalesňování. O záchranu jedinečné oblasti společně usiluje dalších více než 30 zoologických zahrad zapojených do tohoto mezinárodního projektu. Zoo Ostrava podporuje záchranný projekt Sahamalaza již od roku 2005.
Na záchraně kriticky ohrožených lemurů Sclaterových se můžete podílet i vy, a to svou účastí ve třetím ročníku charitativního běhu. Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 %, bude použita pro potřeby záchranného programu Sahamalaza přímo na Madagaskaru, zejména na ochranu území, na němž lemuři žijí, výstavbu škol, vzdělávání a práci s místními komunitami nebo šetrnější zemědělství. Zbylá část výtěžku bude věnována Zoo Ostrava.
Příjemce výtěžku: AEECL (The Lemur Conservation Association)
Záchranný program Sahamalaza
Více informací o záchranném programu Sahamalaza:
http://www.zoo-ostrava.cz/cz/ochrana-prirody/?ochrana_id=5
http://www.aeecl.org/index.shtml
Tiskové zprávy o chovu lemurů Sclaterových v Zoo Ostrava:
12. 4. 2018 V zoo se opět rozmnožili vzácní lemuři
11. 4. 2017 Výměna partnerů se vyplatila: v zoo se narodil vzácný lemur Sclaterův
23. 9. 2016 Sameček vzácného modrookého lemura opustí Ostravu
24. 6. 2009 Velmi vzácný přírůstek