Proč gibon stříbrný?
Gibon stříbrný
Gibon stříbrný (Hylobates moloch) žije pouze na ostrově Jáva v Indonésii. Je dokonale přizpůsoben k životu v korunách stromů. Ve větvích se pohybuje pomocí dlouhých předních končetin – brachiací (ručkováním). Jedním skokem dokáže překonat vzdálenost až 10 metrů. Stejně jako jiné druhy gibonů žije monogamním způsobem života v rodinných skupinách tvořených rodiči a různě starými mláďaty.
Patří mezi ohrožené druhy – lidé kácí deštné lesy, které obývá, a přirozené prostředí gibonů se tak neustále zmenšuje. Další hrozbu představuje nelegální obchod se zvířaty, mláďata jsou chytána a prodávána na černém trhu jako domácí mazlíčci. Jejich rodiče při obraně mláďat umírají. Ve volné přírodě zbývá okolo 4000 zvířat, populace však nadále klesá.
Coffee and Primate Conservation Project
Indonéská iniciativa Coffee and Primate Conservation Project (CAPCP) byla založena v roce 2012. Cílem tohoto projektu je ochrana gibonů stříbrných a dalších ohrožených druhů primátů a jejich přirozeného prostředí na ostrově Jáva v Indonésii. Jednou z cest je podpora produkce stínomilné kávy a nově i lesního medu jako trvale udržitelného a k přírodě šetrného způsobu obživy a rozvoje místních komunit. Káva značky „Kopi Owa” produkovaná v rámci Coffee and Primate Conservation Project pomáhá chránit jávskou přírodu a primáty, kteří nežijí nikde jinde na světě.
Pěstování kávy má často negativní dopady na přírodu. Od 70. let minulého století se kvůli jejich větší odolnosti vůči nemocem a plísním pěstují především slunomilné odrůdy kávovníku, jejichž plantáže mohou za kácení tropických lesů a kvůli větší potřebě hnojiv a chemických postřiků i za znečištění půdy a vody. Udržitelným řešením je návrat ke stínomilné kávě, která může růst spolu s dalšími keři a stromy v rámci zdravého agro-ekosystému. Taková je i káva „Kopi Owa“ pěstovaná ekologicky šetrnými postupy přímo v oblastech, kde se vzácní primáti vyskytují. Díky tomu zůstává zachován přirozený ekosystém, a tím i domov pro zde žijící druhy zvířat. Cílem Coffee and Primate Conservation Project je kromě ochrany ohrožených druhů zvířat také nalezení udržitelného způsobu obživy pro místní komunity. A tím se stala právě káva a lesní med.
V rámci projektu vznikla síť farmářů, kteří v oblastech přirozeného výskytu gibonů stříbrných a dalších ohrožených druhů zvířat stínomilnou kávu pěstují. Produkci kávy si farmáři řídí individuálně a mohou tak reagovat na poptávku trhu. Příkladem úspěchu projektu CAPCP je příběh jednoho farmáře ve vesnici Sokokembang, který si založil kavárnu s názvem „Kedai Kopi Owa” a touto myšlenkou se následně inspirovali další farmáři v jiných vesnicích. Káva „Kopi Owa” se tak stala značkou, která pomáhá chránit přírodu.
Na záchraně ohrožených gibonů stříbrných se můžete podílet i vy, a to svou účastí ve čtvrtém ročníku charitativního běhu. Hlavní část výtěžku bude použita na vytvoření mobilní ochranářské jednotky přímo na Jávě. Speciálně upravený terénní automobil bude mít za úkol navštěvovat školy a komunity v oblastech výskytu gibonů stříbrných a podporovat vzdělávání a osvětu o ochraně přírody, gibonů a dalších ohrožených zvířat. Ochranářská jednotka bude rovněž propagovat lesní produkty, jako je káva, palmový cukr či med, vyrobené k přírodě šetrným způsobem místními obyvateli. Právě podpora místních komunit v rozvoji jejich živobytí napomáhá chránit gibony stříbrné a další ohrožené jávské primáty žijící v jejich okolí.
Více informací o Coffee and Primate Conservation Project:
http://www.zoo-ostrava.cz/cz/ochrana-prirody/?ochrana_id=643
Více informací o záchranných projektech podporovaných Zoo Ostrava:
http://www.zoo-ostrava.cz/cz/ochrana-prirody/zachranne-projekty/