Proč loskutáci
Proč loskuták niaský?
V pásu ostrovů na západním pobřeží indonéského ostrova Sumatra žije několik druhů loskutáků, zpěvných ptáků z čeledi špačkovitých. Loskuták niaský (Gracula robusta) je největším z nich. Na Červeném seznamu ohrožených druhů je řazen mezi kriticky ohrožené druhy, dlouho byl dokonce považován za vyhubeného. Je známý svou schopností napodobovat zvuky včetně lidské řeči. Bohužel, stejně jako jiní charismatičtí pěvci, i loskutáci čelí obrovskému tlaku pytláků, kteří je prodávají jako domácí mazlíčky a na ptačí pěvecké soutěže.
V roce 2015 se podařilo týmu vědců a ochranářů pod vedením Tomáše Ouhela z neziskové organizace LESTARI objevit životaschopnou populaci loskutáků niaských, o kterých se vědci z celého světa domnívali, že byli vyhubeni již před několika desítkami let. I díky tomuto objevu Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) připravila velkou celoevropskou ochranářskou kampaň Silent Forest, která měla za cíl zabránit vyhubení několika desítek druhů zpěvných ptáků.
Projekt na záchranu největších loskutáků
Bohužel kvůli pandemické krizi, kdy nemohli zahraniční ochranáři společně s místními v této oblasti působit, se znovu rozbujel ilegální obchod s loskutáky na ostrově Nias. Bohužel i poslední populace niaských loskutáků čítající méně než 200 jedinců se dostala pod obrovský tlak pytláckých skupin. Místním tajným vyšetřovatelům ilegálního obchodu se zvířaty, kteří pracují ve spolupráci se Zoo Liberec a Zoo Ostrava, se podařilo tento kriminální syndikát vystopovat, a nyní je nutné pašeráky zastavit. Poté bude třeba sestavit malou jednotku rangerů, kteří budou toto chráněné území pravidelně monitorovat, abychom tyto poslední loskutáky zachránili.
Pomoci ohroženým loskutákům niaským můžete i vy, a to svou účastí v šestém ročníku charitativního běhu. Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 %, bude použita pro potřeby záchranného projektu pro loskutáky niaské přímo v Indonésii, zejména pak na ochranu území, na němž loskutáci žijí, před pytláctvím. Zbylá část výtěžku bude věnována Zoo Ostrava.
Příjemce: LESTARI, z.s.
Organizace Lestari se zabývá výzkumem a ochranou kriticky ohrožených druhů a ekosystémů. Byla založena v roce 2014 českými vědci a ochránci přírody s cílem propagovat a podporovat ochranu přírody, a to především v Indonésii. Více o Lestari najdete zde.