Langur Delacourův (Trachypithecus delacouri) se vyskytuje pouze ve Vietnamu a patří mezi 25 nejohroženějších primátů světa. Od propasti vyhubení jej dělí jen malý krůček.
Na pokraj úplného vyhubení se tito languři dostali v důsledku ztráty přirozeného prostředí a lovu pro tradiční medicínu. Jediným místem, kde se ještě vyskytuje životaschopná populace v bezpečném prostředí, je přírodní rezervace Van Long v severovietnamské provincii Ninh Binh. V roce 1993 zde byla objevena malá skupina langurů čítající pouhou padesátku jedinců. Malé ostrůvkovité populace však byly objeveny i v okolních oblastech – ty by bylo potřeba spojit biokoridory, aby byla zajištěna genetická variabilita, a tak i stabilita celé populace.
Ochrana langurů Delacourových
V roce 2001 byla díky snahám Delacour’s Langur Project oblast Van Long prohlášena za chráněné území a od té doby probíhá systematická ochrana této oblasti před pytláctvím, do které byly zapojeny i místní komunity. Vznikla ochranářská jednotka složená z 30 místních obyvatel, která tuto Van Long chrání před destruktivními aktivitami lidí a ilegálním lovem. Díky tomu se zdejší populace langurů za posledních 19 let zčtyřnásobila na přibližně 200 jedinců.
Díky úspěšné ochraně a výhodám pro místní komunity se rezervace v roce 2020 navíc dostala na tzv. Zelený seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN), a to jako vůbec první přírodní rezervace ve Vietnamu. Nyní probíhají snahy o to, aby i přilehlá oblast s výskytem langurů Delacourových byla oficiálně vyhlášena chráněným územím a ostrůvkovité populace se tak mohly propojit ve větší a životaschopnější. V rámci projektu za tímto účelem probíhá terénní monitoring usilující o zmapování biodiverzity těchto lokalit a detailů výskytu langurů Delacourových, Poznatky budou sloužit jako podklady pro odpovědné vietnamské úřady.

Tilo Nadler
Delacour’s Langur Project založil Tilo Nadler (*1941), primatolog a ochránce přírody původem z Německa dlouhodobě žijící ve Vietnamu. Tilo je celoživotním zapáleným a uznávaným ochráncem primátů, zakladatelem záchranného centra pro ohrožené vietnamské primáty EPRC (Endangered Primate Rescue Center) a zakladatelem a redaktorem vědeckého časopisu Vietnamese Journal of Primatology.
Co možná nevíte o langurech Delacourových

1. černobílé zbarvení a dlouhý huňatý ocas jsou mezi primáty jihovýchodní Asie jedinečné, vypadá to, jako by na sobě tito languři měli bílé šortky.

2. žijí v krasových oblastech, v noci spí na otevřených skalních plochách nebo v jeskyních.

3. jedná se o denní primáty, většinu dne tráví pohybem v nebezpečném skalním terénu, rovnováhu udržují pomocí dlouhého ocasu.

4. živí se převážně listy, ale také ovocem, výhonky, květy a kůrou stromů.

5. žijí ve skupinách o 4 –16 jedincích, obvykle tvořených 1 samcem, až 4 samicemi a mláďaty, větší skupiny se dnes již bohužel nevyskytují.

6. mláďata se rodí s oranžovou srstí, ve věku čtyř měsíců se pak srst začne postupně měnit na černou.
Languři Delacourovi se kvůli nám lidem ocitli těsně nad propastí vyhubení. Nepodnikneme-li nic, mohou z naší planety zakrátko zmizet. Navždy a nenávratně. Je nutné důsledně chránit zbývající části přirozeného prostředí těchto jedinečných zvířat. Děkujeme, že pomáháte s námi!
Více informací o projektu na webu
https://www.three-monkeys.org/
Plánované využití výtěžku Běhu pro langury II.
Průzkum pomocí fotopastí v okrese Yen Mo, kde ochranáři objevili populaci langurů Delacourových čítající 37 jedinců. Cílem tohoto průzkumu bude poskytnutí dalších informací o pozadí langurů a celé oblasti, které pomůžou vládním úřadům k vytvoření chráněné oblasti.