Letošní běh věnujeme třetí největší suchozemské želvě na světě - želvě ostruhaté, dnes vzácnému druhu, ohroženému vyhubením. Původní areál rozšíření je už jen ostrůvkovitý.
Na želvu ostruhatou se můžete podívat při návštěvě Zoo Ostrava. Čtyři dospělí jedinci (dva samci a dvě samice) obývají chovatelsko-expoziční zařízení u Pavilonu afrických zvířat. Bylo vybudováno tak, abychom v něm tyto velké teplomilné želvy nejen prezentovali návštěvníkům, ale také aby zde měly vhodné prostředí pro nakladení vajec. Jejich rozmnožování se daří, po úspěšném odchovu v roce 2022 se rovněž letos vyklubalo 6 mláďat. Pro letošní letní sezónu plánujeme jako novinku komentované setkání u těchto majestátních želv. Ilustrační video je z roku 2022.
Původní domovinou želvy ostruhaté jsou suché savany a polopouště na jižním okraji Sahary, od Senegalu na západě až po Súdán a Etiopii na východě. Vysokým teplotám a suchu je želva ostruhatá dobře přizpůsobená – vyhrabává si nory nebo u ní v některých místech převažuje noční aktivita. Na každé straně u ocasu má dva až tři silné výrůstky – jakési ostruhy. Odtud český název. Na předních nohou má rohovinné šupiny připomínající brnění, které jí pomáhají při hrabání. Hmotnost této želvy může dosahovat až 100 kg a délka krunýře bývá až 80 cm (vzácně až 100 cm).