Želva ostruhatá (Centrochelys sulcata) je třetí největší suchozemskou želvou na světě a největším pevninským druhem želvy v Africe. Její původní domovinou jsou suché savany a polopouště na jižním okraji Sahary, od Senegalu na západě až po Súdán a Etiopii na východě. Vysokým teplotám a suchu je želva ostruhatá dobře přizpůsobená – vyhrabává si nory nebo u ní v některých místech převažuje noční aktivita. Na každé straně u ocasu má dva až tři silné výrůstky – jakési ostruhy. Odtud český název. Na předních nohou má rohovinové šupiny připomínající brnění, které jí pomáhají při hrabání. Hmotnost této želvy může dosahovat až 100 kg a délka krunýře bývá až 80 cm (vzácně až 100 cm).
Zatímco velikost je účinnou ochranou před přirozenými predátory, jejich charisma a působivé krunýře vedly k tomu, že lidé tyto želvy hojně odchytávali v celém jejich areálu. Kromě tohoto tlaku čelí želvy ostruhaté jednomu z nejdrsnějších prostředí na africkém kontinentu, nadměrnému spásání a postupujícímu rozšiřování pouští do jejich sahelského areálu. Kombinace těchto hrozeb vedla k vážnému poklesu početnosti divoké populace želvy ostruhaté v Senegalu. Ve skutečnosti není v současné době známo, zda v zemi stále existuje životaschopná divoká populace. Dnes je i tento druh vzácný a ohrožený vyhubením.
Ochrana želv
African Chelonian Institute (ACI) je nezisková organizace, jejímž posláním je vybudovat první centrum pro shromáždění znalostí týkajících se všech druhů želv afrického kontinentu a přidružených ostrovů. ACI slouží jako chovné zařízení pro ohrožené africké suchozemské, sladkovodní i mořské želvy; vytváří místní programy pro návrat želv zpět do jejich přirozeného prostředí; spravuje jednu z největších sbírek referenčních exemplářů v Africe a knihovnu médií pro studium; slouží jako školicí středisko pro studenty a výzkumné pracovníky a také vzdělávací centrum otevřené veřejnosti.
ACI založil Tomas Diagne v roce 2009 v Senegalu. Součástí aktivit ACI je vždy cílený výzkum, ochrana a vzdělávání. Pracuje v úzkém partnerství s místními lidmi, vědci, vládami a dalšími zúčastněnými stranami ve prospěch divokých zvířat i lidí. Cílů dosahuje díky uvědomění si skutečnosti, že mají-li mít aktivity dlouhodobý úspěch, musí být vždy jejich středem místní komunity.
-
želvy ostruhaté začal zachraňovat již jako teenager před 30 lety
-
v roce 1992 vytvořil neziskovou ochranářskou organizaci S.O.S. (Save Our Sulcatas), také spoluzaložil a vybudoval Village des Tortues v Noflaye v Senegalu, útočiště a chovné zařízení pro želvy ostruhaté, které nyní chová více než 300 jedinců a mnoho dalších se odtud vrátilo zpět do volné přírody.
-
v roce 2009 vytvořil ACI s cílem rozšířit výzkum, chov a reintrodukci na všech 48 afrických druhů želv
Tomas Diagne
„Můj tým a já jsme odhodláni udělat vše pro zachování ikonické africké přírody, kam patří i želvy (druhá nejohroženější skupina obratlovců na Zemi).“
Z Ostravy do Senegalu?
V Zoo Ostrava jsme se rozhodli podpořit projekt ochrany poslední divoké populace želv ostruhatých v Senegalu. Tento druh chováme a úspěšně odchováváme. Rádi bychom poskytli naše odchovaná mláďata pro vypuštění do volné přírody. Zároveň ale chceme přispět k tomu, aby byl jejich návrat do přírody bezpečný a volně žijící želvy ostruhaté měly v Senegalu útočiště, kde nebudou čelit hrozbám úbytku prostředí. Tyto velké želvy jsou mezi obyvateli Senegalu i ostatních zemí, kde se původně vyskytovaly či dosud vyskytují, oblíbené. Lidé je chovají u svých domovů jako mazlíčky, myšlence jejich ochrany jsou nakloněni, želvy jsou považovány za charismatická zvířata přinášející štěstí.
Dlouhodobým cílem projektu je vytvoření rezervace specificky zaměřené na ochranu želv ostruhatých. Tato strategie umožní zachování alespoň jedné bašty tohoto druhu v Senegalu (v biosférické rezervaci Ferlo) a zajistí nejzápadnějším zástupcům tohoto druhu dlouhodobou budoucnost. V závislosti na hustotě chráněné populace může být zvážen program vypouštění dalších jedinců a posilování této poslední přežívající populace.
Oblast je velmi odlehlá. ACI má v plánu vybudovat a vybavit dlouhodobou základnu, která bude využívána po několik let nutných k realizaci projektu. Usnadní to ubytování a práci spolupracovníků projektu a hostujících vědců. Od vesnice Oudalaye (místo projektu) je nejbližším městem s tekoucí vodou a elektřinou město Ranerou vzdálené 2 hodiny jízdy na severozápad.
K dnešnímu dni byl ve městě Ranerou zakoupen pozemek o rozloze 500 m2. Nyní je potřeba získat alespoň stejně tak velký sousední pozemek, což vytvoří dostatečný prostor pro zahájení výstavby budoucí terénní základny. Stále také probíhají terénní průzkumy, aby pracovníci ACI přesně lokalizovali zbývající jedince divoké populace želv ostruhatých v této oblasti a provedli vyhodnocení rizik.
Získané finanční prostředky budou použity na vybudování terénní stanice a terénní výzkum (najmutí místních průvodců, pronájem auta, palivo, jídlo).